Bezpłatny kurs pierwszej pomocy

 

 

10658536_854281401269220_151171503523442051_o

Krwotok z rany

Jak zatamować krwotok z rany?

 

Silne krwawienie najczęściej spowodowane jest przerwaniem naczyń krwionośnych na skutek urazu. Warto wiedzieć jednak, że krwotoki mogą być spowodowane także przez choroby. Masywna utrata krwi może doprowadzić do potencjalnie śmiertelnego wstrząsu hipowolemicznego.

Czytaj dalej

Lekarz opracował trójmiejską mapę zatrzymań akcji serca

Dr Tomasz Łopaciński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracował mapę Trójmiasta z zaznaczonymi miejscami, w których najczęściej dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. Czytaj dalej

Pierwsza pomoc w omdleniu

Omdleniem określamy krótkotrwałą utratę przytomności. Omdlenie może spotkać każdego, bez względu na wiek i stan zdrowia.

Utratę przytomności często poprzedza uczucie silnej słabości, ciemność lub mroczki przed oczami oraz zawroty głowy.

Czytaj dalej

Pierwsza pomoc w padaczce

Padaczka (epilepsja) jest przewlekłą chorobą neurologiczną. Charakteryzuje się napadowymi, przejściowymi zaburzeniami funkcjonowania mózgu. Osoby chorujące na padaczkę mogą doznawać okresowych napadów.

Czytaj dalej

Postępowanie na miejscu wypadku

Jeżeli jesteśmy świadkami zdarzenia drogowego musimy udzielić pomocy. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa nam oraz poszkodowanym poprzez zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Jest to podstawowa czynność jaką należy wykonać, która może zapobiec eskalacji zdarzenia.

Czytaj dalej

Jak wezwać pomoc?

Wydaje się, że wykonanie telefonu na 999/112 to nic trudnego. Jednakże w sytuacjach stresowych może się to okazać wyzwaniem. Zgłaszający mówią szybko, niezrozumiale, szybko się rozłączają nie podając wcześniej wszystkich niezbędnych informacji (np. adresu).

Czytaj dalej